Rehabilitacja
2022-05-23Zaopatrzenie ortopedyczne w rehabilitacji
2022-06-06Codziennie odnotowuje się wiele przypadków trwałego urazu kręgosłupa z uszkodzeniami rdzenia kręgowego, które wymagają specjalistycznego leczenia. Z uwagi na fakt, iż budowa odcinka szyjnego jest mało odporna na urazy, to właśnie on najczęściej ulega uszkodzeniom. Rzadziej jest to odcinek piersiowy lub piersiowo-lędźwiowy kręgosłupa.
Przyczyny urazów kręgosłupa
Do tego typu uszkodzeń w większości przypadków dochodzi na skutek wypadków samochodowych, motocyklowych, potrąceń pieszych, ale również podczas uprawiania różnego rodzaju sportów, przede wszystkim ekstremalnych, czy upadku z dużej wysokości w trakcie wykonywanej pracy. Z reguły do uszkodzenia rdzenia kręgowego dochodzi wskutek przeciążeń siły, która oddziałuje bezpośrednio na głowę i szyję. Tego rodzaju wypadkom najczęściej ulegają osoby młode, przede wszystkim mężczyźni.
Dysfunkcje wynikające z uszkodzenia kręgosłupa
Do najczęściej pojawiających się objawów i dysfunkcji wiążących się z uszkodzeniami w obrębie rdzenia kręgowego zaliczyć można nieprawidłowości dotyczące termoregulacji organizmu (najczęściej po przebytym urazie w odcinku szyjnym i górnym piersiowym kręgosłupa), różnego rodzaju przykurcze mięśni (spastyczność, wiotkość), zaburzenia respiracji, problemy z oddawaniem moczu i defekacją, zaburzenia seksualne, dysrefleksję autonomiczną, odleżyny, zakrzepicę, osteoporozę i kamicę nerkową, hipotonię ortostatyczną (często występującą w początkowym okresie pionizacji pacjenta), zakrzepicę, ból różnego pochodzenia (urazowy, korzeniowy, fantomowy, przeciążeniowy), zaburzenia psychiczne (labilność emocjonalna, depresja, izolacja społeczna).
Proces rehabilitacji przy uszkodzonym kręgosłupie
Proces rehabilitacji chorych z uszkodzonym rdzeniem kręgowym zwykle uzależniony jest od poziomu jego kontuzji (uszkodzenie może być całkowite lub częściowe). Sama rehabilitacja oparta jest na kilku etapach przeprowadzanych w szpitalu i dalej kontynuowana jest jako działania poszpitalne. Okres początkowy to czas, w którym najważniejszą rzeczą jest odpowiednie zaopiekowanie się chorym (pielęgnacja). Kolejne fazy dotyczą przede wszystkim wstępnej oceny neurologicznej oraz ćwiczeń usprawniających. Ogólnie rehabilitacja obejmuje przede wszystkim ćwiczenia sparaliżowanych kończyn, oddechowe, oparte na metodzie kompleksowej kinezyterapii, terapię manualną, fizykoterapię, kinesiotaping oraz różnego rodzaju masaże. Proces rehabilitacji wymaga dostosowania jej kolejnych etapów do indywidualnych potrzeb, poziomu urazu, stanu psychicznego i fizycznego oraz wieku pacjenta.
Rehabilitacja chorych z uszkodzonym kręgosłupem w klinice ST Medical w Szczecinie
Serdecznie zapraszamy do wizyty u przyjmujących w naszej klinice rehabilitantów. Szczegółowe informacje dostępne są na podstronie Rehabilitacja.