Dzień Michała Materli w ST Medical Clinic – kompleksowe konsultacje rehabilitacyjne
2022-05-17Rehabilitacja w urazach kręgosłupa
2022-05-30Rehabilitacja to, najprościej mówiąc, odbudowa czy też odtworzenie stanu fizjologicznego, zarówno u osób starszych, jak i u dzieci. W ciągu życia każdy może ulec różnego rodzaju urazom, uszkodzeniom czy chorobom układu ruchu. Zachodzi wtedy potrzeba rehabilitacji, czyli przeprowadzenia procesu powrotu do sprawności.
Rodzaje rehabilitacji
Przez wzgląd na kompleksowy charakter działań podejmowanych w trakcie rehabilitacji oraz na obszerność tego medyczno-społecznego pojęcia, wyodrębnić można trzy rodzaje rehabilitacji. Po pierwsze rehabilitacja medyczna (rehabilitacja lecznicza), która dąży do reaktywowania i przywrócenia zdrowia sprzed przebytych patologii (urazy, choroby narządu ruchu) przy wykorzystaniu psychoterapii, fizjoterapii (kinezyterapia, masaż, fizykoterapia), terapii zajęciowej oraz zaopatrzenia ortopedycznego. Kolejny przykład stanowi rehabilitacja społeczna, która ukierunkowana jest przede wszystkim na osoby ze zmniejszoną sprawnością fizyczną oraz na ich otoczenie. Jej zadaniem jest wypracowanie samodzielności społecznej poprzez działania edukacyjne oraz integracyjne. Ostatnim rodzajem jest rehabilitacja zawodowa, której zadaniem jest przywrócenie aktywności zawodowej.
Rehabilitacja medyczna
W rehabilitacji medycznej, w procesie indywidualnego usprawniania bardzo ważną rolę odgrywa określenie relacji zachodzącymi między powstałymi uszkodzeniami a wynikającymi z nich zaburzeniami, które niewątpliwie mają niebagatelny wpływ na samodzielność w życiu chorego. Rehabilitacja jest mocno skierowana na potrzeby konkretnego pacjenta, przez co plan efektywnego leczenia usprawniającego w schorzeniach i urazach narządu ruchu wybrany jest dla każdego pacjenta indywidualnie. Na początku leczenia usprawniającego niezwykle istotne jest określenie celów, zarówno bliskich, jak i dalszych. Wybór poszczególnych metod rehabilitacyjnych ma służyć w głównej mierze ich realizacji, z uwzględnieniem ich wzajemnych interakcji, jak również rangi problemu. Na tym etapie najważniejszą sprawą jest określenie tak zwanego „kluczowego problemu”. Przeprowadzane procedury leczenia usprawniającego są zwykle dla pacjenta wyczerpujące zarówno fizycznie, jak i psychicznie. W celu rozładowania nieprzyjemnych doznań powinny być one przeplatane procedurami mniej inwazyjnymi i bardziej komfortowymi. Rehabilitacja, dzięki systematycznie przeprowadzanym sesjom, w znaczący sposób przyczynia się do ograniczenia oraz spowolnienia dysfunkcji wynikających z toczących się chorób przewlekłych. Pomaga też pacjentom ustrzec się przed leczeniem szpitalnym.
Rehabilitacja w klinice ST Medical w Szczecinie
Serdecznie zapraszamy do wizyty u przyjmujących w naszej klinice rehabilitantów. Szczegółowe informacje dostępne są na podstronie Rehabilitacja.