Uszkodzenie łąkotki
2023-04-26Leczenie bólu z wykorzystaniem zabiegów rehabilitacyjnych
2023-05-11Blokada jest procedurą polegającą na iniekcji leków znieczulających oraz zmniejszających stan zapalny bezpośrednio w okolicę bólu. Stanowi jedną z interwencyjnych metod leczenia bólu.
Interwencyjne metody leczenia bólu
Interwencyjne metody leczenia bólu obejmują cały szereg technik, zaczynając od mało skomplikowanych ostrzyknięć bolesnych punktów znajdujących się w obrębie mięśni aż do inwazyjnych metod neurodestrukcyjnych. Niezwykle istotne jest, aby chory zmagający się z bólem przewlekłym, w przypadku którego leczenie zachowawcze nie przynosi oczekiwanych rezultatów, miał możliwość skorzystania usług specjalistycznych ośrodków przeprowadzających zabiegi interwencyjne. Do najczęściej stosowanych metod interwencyjnych wykorzystywanych w trakcie leczenia bólu należą: blokady w obrębie układu nerwowego, blokady w obrębie układu mięśniowo- szkieletowego, zabiegi neurodestrukcyjne, techniki neuromodulacji inwazyjnej, dokanałowa podaż leków, operacyjną.
Wskazania do stosowania blokad w leczenia bólu
Blokady, o których mowa powyżej, mogą przynosić efektywne wyniki w przypadku dolegliwości bólowych o charakterze przewlekłym u pacjentów z osteoartrozą, bólem mięśniowo-powięziowym ewentualnie bólem neuropatycznym, w szczególności gdy ból jest dobrze zlokalizowany. Blokady w głównej mierze wykorzystywane są w chorobach takich jak: entezopatie (na przykład łokieć tenisisty), bóle krzyża, zespół cieśni nadgarstka, choroba zwyrodnieniowa stawów kolanowych i biodrowych. Prawidłowo przeprowadzona blokada umożliwia zminimalizowanie dolegliwości bólowych w sposób pełny. Wyciszenie objawów bólowych po podaniu jednorazowej blokady może utrzymywać się od kilku godzin do kilku tygodni.
Przeciwwskazania do stosowania blokady
Przeciwwskazania w stosowaniu blokady mogą stanowić: stany zapalne miejscowe, zakażenia ogólnoustrojowe, zaburzenia krzepnięcia, alergia na leki planowane do zastosowania, brak doświadczenia oraz odpowiednich umiejętności u osoby przeprowadzającej blokadę, brak specjalistycznego sprzętu potrzebnego do wykonywania blokad. W wysokospecjalistycznych centrach zajmujących się leczeniem bólu przeprowadzane są tak zwane blokady diagnostyczne (przy ich wykorzystaniu lokalizowane są źródła oraz przyczyny dolegliwości bólowych, różnicowany jest ból obwodowy, ośrodkowy oraz psychogenny itp.) oraz blokady terapeutyczne ( dzięki którym następuje uśmierzanie zlokalizowanego bólu, na przykład nowotworowego, ułatwienie terapii fizykalnej, zmniejszenie miejscowego odczynu zapalnego itp.). Procedura jaką jest blokada przeciwbólowa jest zabiegiem bezpiecznym, przeprowadzanym w większości przypadków w warunkach ambulatoryjnych przez lekarza specjalistę leczenia bólu.
Leczenie bólu w klinice ST Medical w Szczecinie
W przypadku konieczności leczenia bólu zapraszamy do konsultacji z naszymi specjalistami. Szczegółowe informacje dostępne są na podstronie Leczenie bólu.