Zwichnięcia
2023-04-20Blokady w leczeniu bólu
2023-05-02Łąkotki, które umiejscowione są w stawie kolanowym, to struktury włóknisto-chrzęstne, mające kształt półksiężyców w płaszczyźnie horyzontalnej. W przekroju łąkotki są trójkątami zwróconymi podstawą do torebki stawowej, z którą łączą się obwodowo. W stawie kolanowym wyodrębnić można łąkotkę przyśrodkową, która jest w ścisły sposób związana z torebką stawową oraz łąkotkę boczną, którą charakteryzuje większa ruchomość.
Rodzaje łąkotek
Łąkotki w stawie kolanowym pełnią ważną rolę. Do najważniejszych funkcji należą: przenoszenie obciążeń (w wyproście kolana 60% przypada na łąkotkę boczną, a 40% na łąkotkę przyśrodkową), udział w biernej stabilizacji stawu, odżywianiu chrząstki, smarowaniu wewnątrzstawowym, amortyzacja obciążeń, poprawa kongruencji stawu.
Przyczyny uszkodzeń łąkotki
Uszkodzenia łąkotek w obrębie stawu kolanowego stanowią jedną z popularniejszych przyczyn diagnozowanych urazów. Uogólniając, uszkodzenie łąkotki jest zaburzeniem jej integralności, ewentualnie struktury, powodującym upośledzenie przypisanych jej funkcji i wywołującym objawy kliniczne. Kontuzje w obrębie łąkotki powstają najczęściej w efekcie kombinacji ruchu zgięcia i rotacji obciążonego (znaczne przyspieszenie, opóźnienie, nadwaga) kolana, jak też w wyniku przyjmowania skrajnych pozycji (na przykład bardzo głęboki przysiad). Natomiast u osób powyżej 40 roku życia, z uwagi na zmiany następujące w strukturze tkanek, do uszkodzenia łąkotek mogą prowadzić urazy o znacznie mniejszej intensywności. Uszkodzenia łąkotki, z uwagi na wygląd, kształt, lokalizację czy rozległość podzielić można na horyzontalne, podłużne, promieniste oraz zwyrodnieniowe.
Objawy, rozpoznanie i leczenie uszkodzenia łąkotki
W większości przypadków po przebytym urazie pojawia się ograniczenie ruchomości stawu, bolesność w okolicy kolana, obrzęk. Chory może również odczuwać niestabilność oraz przeskakiwanie w stawie.
Diagnozą uszkodzeń łąkotek zajmuje się lekarz ortopeda, który przeprowadza pełne badanie ortopedyczne stawu kolanowego. Pomocne w rozpoznaniu są także USG, MRI oraz RTG.
Zastosowane postępowanie lecznicze zależne jest od morfologii uszkodzenia, miejsca uszkodzenia, wieku pacjenta, rozległości uszkodzenia, uszkodzeń towarzyszących, jak również aktywności fizycznej chorego. Na ogół leczenie uszkodzeń łąkotek sprowadza się do zabiegu operacyjnego. Jednak w przypadku gdy, nie występują dolegliwości bólowe, a staw kolanowy nie jest zablokowany, wykorzystywane jest leczenie zachowawcze (nieoperacyjne).
Leczenie uszkodzenia łąkotki w klinice ST Medical w Szczecinie
W przypadku konieczności leczenia uszkodzenia łąkotki zapraszamy do konsultacji z naszymi specjalistami ortopedami. Szczegółowe informacje dostępne są na podstronie Ortopeda.