Ból głowy
2023-05-22Choroba de Quervaina
2023-06-08Paluch koślawy (hallux valgus) jest to, ogólnie ujmując, nadmierne patologiczne ustawienie palucha w kierunku bocznej strony stopy, które w większości przypadków występuje razem z bolesnym guzkiem pojawiającym się po przyśrodkowej stronie pierwszej kości śródstopia (bunion), jak również z deformacją pozostałych palców stopy. Bardzo często pacjenci kierują całą swoją uwagę na zniekształcenie palucha, gdy tymczasem dolegliwość ta jest postępującą, złożoną i wielopłaszczyznową deformacją całej stopy.
Występowanie palucha koślawego
Schorzenie, którym jest paluch koślawy, zaliczane jest do najbardziej znanych wykoślawień stopy u człowieka, zaś zespół przyczyn jego powstania i rozwoju jest wielokierunkowy. Paluch koślawy diagnozowany jest u mniej więcej od 2 do 4% populacji. Obustronne występowanie tego rodzaju deformacji stanowi aż 85% diagnozowanych przypadków. Choroba ta dotyka głównie kobiety około 20–30 roku życia. Postać młodzieńcza palucha koślawego (hallux valgus juvenilis), pojawiająca się u dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, potwierdza obecność czynników genetycznych w etiologii tej wady. Stwarza ona większe trudności w czasie leczenia oraz w dużej liczbie przypadków nawraca.
Przyczyny tworzenia się palucha koślawego
Do przyczyn powstania palucha koślawego zaliczyć można oprócz deformacji kostnych również zaburzenia równowagi mięśniowej, jak też jakość tkanki łącznej. W przebiegu chorób układowych i zapalnych, pośród elementów związanych z tworzeniem się palucha koślawego, wyodrębnić można trzy grupy. Pierwszą stanowią czynniki wewnętrzne (występowanie rodzinnej wady, skrócenie ścięgna mięśnia brzuchatego łydki, płaskostopie itp.). Drugą tworzą czynniki zewnętrzne, w głównej mierze nieodpowiednio dobrane obuwie. Na trzecią natomiast składają się czynniki wtórne.
Leczenie palucha koślawego
W przypadku palucha koślawego brakuje efektywnych technik zapobiegania postępowi deformacji. Leczenie polega na terapiach nieoperacyjnej oraz operacyjnej. W celu zmniejszenia dolegliwości bólowych oraz eliminacji objawów choroby (leczenie nieoperacyjne) zalecane jest pacjentom korzystanie ze specjalistycznych ortez (najczęściej w nocy), modyfikowanego obuwia, fizjoterapii itp. Natomiast leczenie operacyjne ma na celu przede wszystkim korekcję kształtu stopy. Niestety jest one obarczone ryzykiem wystąpienia powikłań, w tym nawrotem koślawej deformacji palucha. W przypadku braku leczenia palucha koślawego w większości przypadków postęp choroby prowadzi do wtórnych zniekształceń innych palców.
Leczenie palucha koślawego w klinice ST Medical w Szczecinie
W przypadku konieczności leczenia palucha koślawego zapraszamy do konsultacji z naszymi specjalistami. Szczegółowe informacje dostępne są na podstronie Ortopedia.