Minimal-invasive Freisetzung der Dupuytren-Kontraktur
2021-01-04Otwarte uwolnienie przykurczu Dupuytrena
2021-02-01Kiedy zalecana jest operacyjna stabilizacja stawu skokowego?
Operacyjną korekcję lub odtworzenie aparatu więzadłowego stawu skokowego wykonuje się w przypadku:
- nawykowych skręceń stawu skokowego, niepodatnych na rehabilitację, gdy mimo leczenia zachowawczego są uciążliwe dla pacjenta,
- całkowitym zerwaniu więzadeł stawu skokowego, powodującym niestabilność i zaburzającym podstawowe funkcje stawu skokowego,
- zwyrodnienie stawu skokowego, które przekłada się na niestabilność, gdy rehabilitacja nie odniosła pożądanych efektów i pacjent wciąż ma dolegliwości.
Kiedy wraz z uszkodzeniem aparatu więzadłowego występują zmiany patologiczne w układzie kostnym, bądź chrzęstnym, wykonuje się również artroskopię usuwającą te wady.
Jak wygląda korekcja aparatu więzadłowego stawu skokowego?
Operacje naprawcze polegają na zszyciu więzadeł oraz ewentualnej zmianie ułożenia okolicznych tkanek miękkich. Niekiedy zszywane elementy więzadła nakładane są na siebie w celu uzyskania lepszej stabilizacji.
Jeżeli w trakcie urazu doszło do oderwania przyczepu kostnego, możliwe jest ponowne przyłączenie oderwanej kości wraz z więzadłem.
Przy dużych wadach aparatu więzadłowego, wzmacnia się stabilizację przez zszycie torebki stawowej z więzadłem.
Na czym polega rekonstrukcja więzadeł?
Kiedy rehabilitacja jest nieskuteczna lub nie przynosi pożądanych efektów stosuje się zabieg rekonstrukcji więzadeł. Polega on na zastąpieniu uszkodzonego więzadła innym materiałem.
W rekonstrukcji więzadła stosowane są trzy materiały:
- przeszczep własny,
- przeszczep z banku tkanek od dawcy,
- więzadła sztuczne.
Rehabilitacja po stabilizacji stawu skokowego
Operator po zabiegu, w zależności od podjętych czynności, przedstawia zalecenia. Wskazane jest wczesne rozpoczęcie rehabilitacji z doświadczonym fizjoterapeutą.
Na początku wykonywane są ćwiczenia bierne, które stopniowo wspomagane są przez ćwiczenia czynne. Sam zabieg jest tylko początkiem odzyskiwania sprawności, która zostaje w pełni odzyskana po odpowiednio przeprowadzonej fizjoterapii.