Amputacje w obrębie kończyn górnych
2022-06-201 lipca – Międzynarodowy Dzień Owoców
2022-06-30Amputacje powszechnie przeprowadzane są w przypadku, gdy wykorzystanie innych metod leczenia nie jest w stanie ocalić części ewentualnie całości kończyny, z uwagi na choroby miażdżycowe tętnic, obrażenia urazowe, termiczne, cukrzycę, a także nowotwory złośliwe.
Przyczyny amputacji w obrębie kończyn dolnych
Amputacje w obrębie kończyn dolnych należą do operacji o dużym stopniu trudności i zwykle są następstwem działań chirurgów urazowych, ortopedów, chirurgów naczyniowych oraz onkologów. W Polsce, ale również w krajach rozwiniętych, najczęściej pojawiającym się czynnikiem generującym przeprowadzenie zabiegu amputacji kończyn dolnych są: choroba miażdżycowa naczyń krwionośnych (dotyczy przede wszystkim pacjentów około 60 roku życia oraz starszych), zespół stopy cukrzycowej, choroba Burgera czy też metaboliczna, urazy (główna przyczyna amputacji u osób w młodszym wieku), oparzenia, odmrożenia, infekcje oraz przyczyny onkologiczne. W konsekwencji tego, rok w rok, w Polsce przeprowadzanych jest przeszło 5 tys. amputacji.
Rodzaje amputacji w obrębie kończyn dolnych
Zabieg chirurgiczny (amputacja) może być przeprowadzany na różnych poziomach kończyn dolnych. Pod tym względem rozróżnić można amputację stopy, amputację podudzia, wyłuszczenie w stawie kolanowym, amputację uda, wyłuszczenie w stawie biodrowym oraz hemipelvektomię.
Rehabilitacja po amputacji
Następstwa po przebytej amputacji odczuwalne są przez cały organizm pacjenta. Zwykle pojawiają się zanik mięśni, ograniczona ruchomość stawów, zintensyfikowany przyrost masy ciała, pogorszenie wydolności płuc itp. Rehabilitacja to proces w dużym stopniu indywidualny, jednakże przeprowadzana u chorych po amputacji w młodszym wieku, ma większe szanse na przywrócenie sprawności ruchowej aniżeli u pacjentów starszych, po 60 roku życia, u których stan zdrowia oraz sprawność są znacznie ograniczone. Zajęcia prowadzone przez fizjoterapeutę już kilka dni po operacji mogą sprowadzić do minimum groźbę wystąpienia powikłań i przyspieszyć powrót do życia codziennego. Kolejny etap powrotu do sprawności przez osoby po przebytej amputacji to czasochłonny proces przygotowania do zaprotezowania. Bazę stanowi wygojenie oraz właściwe uformowanie kikuta. Niezwykle ważnym elementem rehabilitacji jest wzmocnienie kondycji fizycznej ogólnie, jednakże z naciskiem na obręb mięśni przedramion, ramion oraz barków z uwagi na konieczność korzystania przez pacjenta z kul lub balkonika w celu odciążenia protezy.
Rehabilitacja po amputacji w klinice ST Medical w Szczecinie
W przypadku konieczności przeprowadzenia rehabilitacji po operacji serdecznie zapraszamy na konsultacje u przyjmujących w naszej klinice chirurgów. Szczegółowe informacje dostępne są na podstronie Rehabilitacja.