Nowotwory złośliwe kości
2022-10-11Leczenie ortopedyczne
2022-10-31Przerzuty nowotworowe do kości (bone metastases) to wtórne ogniska guza złośliwego, na przykład raka, mięsaka itp. zlokalizowane w tkance kostnej. Liczba osób z przerzutami nowotworowymi do kości nieustannie się zwiększa. Sytuacja ta ma związek ze zwiększonym wzrostem zachorowań na nowotwory, jak również z wydłużeniem życia pacjentów. Przerzuty nowotworowe obejmują 70% guzów nowotworowych.
Diagnostyka Leczenie przerzutów nowotworowych do kości
Nowotwory przerzutowe diagnozowane są w obrębie narządu ruchu dużo częściej aniżeli na przykład pierwotne złośliwe nowotwory kości. W większości przypadków przerzuty do kości są następstwem przebiegu raka piersi oraz gruczołu krokowego i stanowią aż 80% przypadków. Z kolei rak nerki i płuca stanowi 40% przypadków, zaś rak narządów rodnych – 20%. Przerzuty do kości przenoszą się, gdy komórki nowotworowe guza pierwotnego przedostają się do naczyń krwionośnych. Do miejsc w których najczęściej lokalizują się przerzuty zaliczyć można kość ramienną, kość udową, miednicę oraz kręgosłup (trzony L). Przerzuty do kości ze względu na swój charakter tworzą trzy rodzaje: osteolityczny (75% przerzutów), osteoklerotyczny (15% przerzutów), mieszany (10% przerzutów). W większości przypadków obecność przerzutów do kości nie daje charakterystycznych dolegliwości i diagnozowana jest przez przypadek w trakcie przeprowadzanych badań. Jednakże objawy, takie jak dokuczliwe bóle, złamania patologiczne, ucisk rdzenia lub korzenia kręgosłupa czy niebezpieczna dla życia hiperkalcemia mogą zwiastować przerzuty nowotworów do kości. Choroba ta daje o sobie znać u osób w wieku zaawansowanym, około 60 roku życia lub starszych. Diagnostyka oparta jest przede wszystkim na zdjęciach radiologicznych, na których zwykle zauważalna jest osteoliza, zaś w przypadku raka gruczołu krokowego – kościotworzenie. Przy raku piersi wystąpić mogą przerzuty mieszane.
Leczenie przerzutów nowotworowych do kości
Leczenie nieoperacyjne pacjentów z przerzutami nowotworów do kości, w zależności od rodzaju pierwotnego nowotworu, bazuje na napromieniowaniu guzów przerzutowych z równolegle zastosowaną chemio- bądź hormonoterapią. Leczenie operacyjne natomiast polega na częściowym usunięciu przerzutu i stabilizacji różnego rodzaju łącznikami. W przypadku gdy, występują przeciwwskazania do leczenia operacyjnego aplikowane są nowoczesne leki mające wpływ na metabolizm kości – bosfoniany oraz preparaty farmaceutyczne ograniczające ból (niesteroidowe leki przeciwzapalne, paracetamol, opioidy).
Leczenie przerzutów nowotworowych do kości w ST Medical w Szczecinie
W przypadku konieczności leczenia przerzutów nowotworowych do kości serdecznie zapraszamy na konsultacje do przyjmujących w naszej klinice ortopedów. Szczegółowe informacje dostępne są na podstronie Ortopedia.