Zaopatrzenie ortopedyczne w rehabilitacji
2022-06-06Amputacje w obrębie kończyn górnych
2022-06-20Ortezy to, ogólnie mówiąc, przedmioty, które umieszcza się na zachowaną, jednakże niesprawną funkcjonalnie czy też morfologicznie część ciała, która uległa porażeniu, zniekształceniu itp.
Zastosowanie ortez
Ortezy stosuje się w celu wsparcia postępowania diagnostyczno-leczniczego chorego przez kontrolę wykonywanych przez niego ruchów. Z tego względu tak niebywale istotne są perfekcyjne dopasowanie sprzętu do potrzeb pacjenta oraz jego komfort. Do ortez zaliczyć można również gorsety, sznurówki i kołnierze ortopedyczne zakładane na tułów bądź szyję. Ortezy wykorzystuje się do unieruchomienia części ciała, na przykład tułowia lub kończyn, w stanach zapalnych, bólowych, pourazowych, do korekcji zniekształceń ewentualnie do przeciwdziałania deterioracji, do stabilizacji nóg, rąk lub tułowia po uszkodzeniu ciała. Mają one za zadanie dać możliwość leczenia czynnościowego, ale również zintensyfikować powrót do codziennego funkcjonowania.
Rodzaje ortez
Ortezy można podzielić na siedem grup, mając na uwadze ich zastosowanie oraz wyznaczone im zadania w procesie rehabilitacji:
- terapeutyczne czy też pooperacyjne – uniemożliwiają ruchomość bezpośrednio po przebytym urazie ewentualnie po zabiegu operacyjnym;
- funkcjonalne – wykorzystuje się je przy drobnych urazach bądź po wygojeniu i w czasie rehabilitacji;
- stabilizujące;
- odciążające;
- korekcyjne – umożliwiają cofanie się różnego rodzaju deformacji powstałych w następstwie wad rozwojowych, urazów, zapaleń itp.
- czynnościowe – wspomagają lub też substytuują siłę mięśniową w zaburzeniach czynnościowych;
- specjalne – adresowane są do leczenia jednej ściśle sprecyzowanej jednostki chorobowej.
Podziału ortez dokonać można również w zakresie ich lokalizacji anatomicznej. W zależności od tego wymienić można ortezy:
- kończyny dolnej (na przykład stopy, stawu skokowego, stawu biodrowego, stawu kolanowego itp.);
- kończyny górnej (obejmujące palce ręki, staw łokciowy, staw ramienny, nadgarstek itp.);
- tułowia (obejmujące na przykład kręgosłup szyjny, kręgosłup piersiowo-lędźwiowo-krzyżowy itp.);
- głowy (obejmujące na przykład całą głowę, twarzoczaszkę).
Odpowiednio wybrane oraz zastosowane ortezy są w stanie w sposób bardzo skuteczny wspomóc cały proces rehabilitacyjny pacjentów ze zmniejszoną sprawnością.
Ortezy w rehabilitacji pacjentów kliniki ST Medical w Szczecinie
Serdecznie zapraszamy do wizyty u przyjmujących w naszej klinice rehabilitantów oraz ortopedów. Szczegółowe informacje dostępne są na podstronach Rehabilitacja i Ortopedzi.