Wrodzona łamliwość kości
2023-01-16Endoskopowe operacje kręgosłupa
2023-01-23Początki mikrochirurgii datuje się na lata 60. XX wieku, kiedy to w Stanach Zjednoczonych, w roku 1962, przeprowadzono pierwszą replantację kończyny górne j (czyli przyszycie oraz odtworzenie krążenia w części ciała, która została całkowicie amputowana). Mikrochirurgia to dział chirurgii, ortopedii wymagający zastosowania w trakcie trwania zabiegu operacyjnego powiększenia ( mikroskop operacyjny, lupy operacyjne), specjalistycznego sprzętu (narzędzia oraz szwy mikrochirurgiczne), jak również odpowiednio wykwalifikowanego operatora (doświadczenie zawodowe, ukończone szkolenie w warunkach laboratoryjnych).
Mikrochirurgia rekonstrukcyjna
Techniki mikrochirurgiczne w ortopedii stają się co raz bardziej popularne. Ich implementacja zwiększa się w znacznym stopniu przede wszystkim w ośrodkach specjalistycznych, zajmujących się ortopedią dziecięcą, ortopedią rekonstrukcyjną, chirurgią ręki, a także spondyloortopedią (chirurgią kręgosłupa). Mikrochirurgia w ortopedii to przede wszystkim mikrochirurgia rekonstrukcyjna. Nadrzędnym zadaniem przeprowadzanych zabiegów jest przywrócenie funkcji narządu ruchu utraconej na skutek powstałych wad wrodzonych, chorób przewlekłych ewentualnie uszkodzeń ciała. W większości przypadków wymaga to ingerencji w układ szkieletowy i tkanki miękkie (na przykład zabiegi korygujące oś i nierówności kończyn, skrzywienia kręgosłupa itp.).
Rodzaje mikrochirurgii rekonstrukcyjnej
W mikrochirurgii rekonstrukcyjnej wyodrębnić można rekonstrukcję nerwów, przenoszenie kompleksów tkankowych, replantację oraz rewaskularyzację. Umiejętność wykorzystania technik pokrywania ubytków skórnych w ortopedii jest najważniejszym elementem postępowania leczniczego urazów, zakażeń, wad wrodzonych lub następstw złamań otwartych. W przypadku deficytów skóry, obejmujących duży obszar ran, zwykle zakażonych, wykorzystanie unaczynionych płatów skórnych oraz skórno-powięziowych jest bardzo korzystne. Umożliwia jednoczasową rekonstrukcję innych struktur, takich jak nerwy czy ścięgna.
Replantacja
Replantacja to zabieg polegający na chirurgicznym przyszyciu całkowicie amputowanej części ciała, w większości przypadków kończyny górnej. Zabiegi replantacyjne wymagają wyjątkowo dobrej znajomości anatomii, jak również doświadczenia w zaopatrywaniu urazów narządu ruchu, chirurgii nerwów obwodowych, chirurgii naczyniowej oraz chirurgii plastycznej. Należą do grupy zabiegów skomplikowanych i czasochłonnych. W wielu przypadkach zabieg replantacji jest niemożliwy, ponieważ utracona kończyna, czy też jej fragment, są za bardzo zniszczone.
Rewaskularyzacja
Rewaskularyzacja polega na przyszyciu oraz odtworzeniu krążenia części ciała niecałkowicie amputowanej (z zachowaną ciągłością tkanek, na przykład skóry, ścięgien, nerwów). Rozróżnienie replantacji i rewaskularyzacji jest niezwykle istotne w uwagi na fakt, iż wymagają one zastosowania odpowiednio różnych technik operacyjnych.
Mikrochirurgia ortopedyczna w klinice ST Medical w Szczecinie
W przypadku konieczności skorzystania z leczenia w postaci mikrochirurgii zapraszamy do konsultacji z naszymi specjalistami ortopedami i chirurgami. Szczegółowe informacje dostępne są na podstronie Ortopedia.