Torbiele kości
2022-12-29Ból przewlekły jako globalny priorytet zdrowotny
2023-01-05Mięsak Ewinga (łac. sarcoma Ewingi) inaczej nazywany guzem Ewinga, jest przykładem wysokozłośliwego guza kości pochodzenia neuroektodermalnego. Zalicza się do grupy guzów drobnookrągłokomórkowych.
Objawy mięsaka Ewinga
Najczęściej pojawiającym się symptomem klinicznym jest uciążliwy ból kości, którego intensyfikacja ściśle wiąże się z gwałtownie rozwijającym się guzem. Objawy mają cechy wspólne z wczesnym stadium ropnego nieswoistego zapalenia kości (maska zapalna nowotworu), czyli silną bolesność miejscową, podwyższoną temperaturę ciała, obniżenie nastroju, zmniejszenie masy ciała, wskaźniki zapalne krwi.
Diagnoza mięsaka Ewinga
Guz Ewinga rozpoznawany jest najczęściej u dzieci oraz ludzi młodych. Typowy wiek osób, u których występuje to 10 – 20 lat, 90% chorych stanowią pacjenci, którzy nie osiągnęli jeszcze 20 roku życia. Mięsak Ewinga częściej spotykany jest u chłopców aniżeli u dziewczynek. W większości przypadków lokalizuje się w okolicy trzonów kości długich kończyn dolnych, w szczególności kości udowej, piszczelowej, sporadycznie w przysadach kości długich kończyn górnych (kość ramienna). Nielicznie może pojawić się w obrębie kości płaskich (kość biodrowa, łopatka, żebra).
Podstawę w diagnostyce guza Ewinga stanowią przede wszystkim biopsja oraz badanie histopatologiczne. Również badania obrazowe takie jak RM, MRI czy RTG są nieodzownym elementem rozpoznania tej dolegliwości. W podstawowym obrazie rentgenowskim na pierwszy plan wysuwa się w większości przypadków osteolityczny guz stosunkowo dużych rozmiarów umiejscowiony w okolicy trzonu kości. Pomocne jest również badanie krwi. W trakcie badania wraz z objawami zapalnymi guza stwierdza się również leukocytozę, wzrost OB oraz CRP.
Leczenie mięsaka Ewinga
Leczenie mięsaka Ewinga bazuje na zastosowaniu leczenia skojarzonego. Polega ono na zastosowaniu chemioterapii, w następnej kolejności szerokiej resekcji guza z uzupełnieniem ubytku kości i dalszej kontynuacji chemioterapii, dość często łączonej z radioterapią (około rok po leczeniu operacyjnym). Intensywne leczenie onkologiczne u 60% pacjentów przedłuża ich życie o średnio pięć lat.
Leczenie mięsaka Ewinga w klinice ST Medical w Szczecinie
W przypadku konieczności leczenia mięsaka Ewinga serdecznie zapraszamy do konsultacji z naszymi specjalistami ortopedami. Szczegółowe informacje dostępne są na podstronie Ortopedia.