Kifoza
2022-03-01Kręgozmyk
2022-03-25Kręgosłup stanowi jeden z ważniejszych elementów ciała ludzkiego. W obrębie jego funkcjonowania mogą pojawić się różnorakie anomalie prowadzące do obniżenia jakości życia. Jako przykład patologii obejmujących kręgi podać można kręgoszczelinę.
Przyczyny powstawania kręgoszczeliny
Najczęściej pojawia się u osób czynnych ruchowo, młodych. Kręgoszczeliną nazywa się przerwanie części międzywyrostkowej łuku kręgu (cieśni, węziny)z zachowaniem innych elementów kręgu, pozbawionej rotacji przyległych kręgów między sobą. Kręgoszczelina pojawia się mniej więcej u 6% ogólnej populacji, z reguły u młodych sportowców (między 5 a 10 rokiem życia), u których często powtarzanym ruchem jest przeprost kręgosłupa w odcinku lędźwiowym z jednoczesną rotacją. Mniej więcej w 80–85% ma związek z kręgiem L5, zaś w 10% dotyczy kręgu L4. W większości przypadków czynnikiem etiologicznym kręgoszczeliny jest złamanie zmęczeniowe części międzywzrostowej łuku kręgowego lub prawdopodobnie spowodowane jest genetyczną słabością części międzywyrostkowej. Na ogół jej przebieg nie daje konkretnych objawów, nie mniej jednak u czynnie uprawiających sport chłopców może przyczyniać się do powstawania bólu o charakterze miejscowym, jak również prowadzić do ograniczenia ruchomości wynikającego z nadmiernego napięcia mięśni w obrębie lędźwiowo-krzyżowym.
Leczenie kręgoszczeliny
W większości przypadków, chorych cierpiących na kręgoszczelinę, u których doszło do szybkiego wykrycia patologii, poddaje się leczeniu zachowawczemu. Leczenie najczęściej polega na unieruchomieniu pacjenta za pomocą gorsetu na okres około 3–4 tygodni (ograniczenie ruchu zginania i wyprostu kręgosłupa), ale również wykorzystuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne, niesterydowe środki przeciwbólowe, leki minimalizujące napięcie mięśni, fizjoterapię. Leczenie operacyjne natomiast wskazane jest w sytuacji, gdy kręgoszczelina generuje silny ucisk nerwów i utrzymujący się ból. U dzieci metoda leczenia polega na odświeżeniu końców kostnych tworzących kręgoszczelinę, a następnie zastosowanie gorsetu zaś u dorosłych na bezpośredniej naprawie cieśni śrubą przeprowadzoną śródblaszkowo w łuku kręgu z odświeżeniem szczeliny i również w dalszej kolejności wykorzystaniu gorsetu. Dla wszystkich pacjentów po przebytej operacji bezwzględnie konieczne jest przeprowadzenie rehabilitacji. W większości przypadków rokowania u chorych z kręgoszczeliną są optymistyczne.
Leczenie kręgoszczeliny w klinice ST Medical w Szczecinie
W przypadku problemów z kręgosłupem serdecznie zapraszamy do wizyty u przyjmujących w naszej klinice ortopedów. Szczegółowe informacje dostępne są na podstronie Ortopedia.