Sprunggelenkarthroskopie
2020-11-09Mikrochirurgiczna rekonstrukcja nerwów
2020-12-07Czym jest paluch koślawy?
Paluch, 1 palec stopy, w wyniku predyspozycji genetycznych, lub wskutek długotrwałego nieprawidłowego ułożenia palucha, może ulegać koślawieniu.
Skutkiem koślawienia się palucha mogą być problemy w chodzeniu, staniu, z objawami bólowymi. Nieleczone haluksy, przez mogą być przyczyną powstawania zwyrodnień w innych stawach kończyny dolnej.
Haluksy częściej występują u kobiet. Czynnikiem zwiększającym ryzyko jest noszenie butów o wąskich przodach.
Jak rozpoznać paluchy koślawe?
Specyficzny wygląd stopy jest wskazaniem do wykonania badań dodatkowych w celu dobrania odpowiedniego leczenia.
Stosowanym badaniem obrazowym jest RTG, w którym lekarz ocenia zmiany anatomiczne oraz mierzy kąty stopy.
Jak leczyć haluksy?
Zmiany o słabym nasileniu można leczyć zachowawczo. Rehabilitacja, zmiana trybu życia i obuwia może pozwolić na poprawę lub całkowite cofnięcie zmian.
Plastyka tkanek miękkich wykonywana jest w celu umożliwienia powrotu trzeszczek do prawidłowego położenia oraz w celu usunięcia nadmiaru tkanki kostnej. Jeśli lekarz stwierdzi, że sama plastyka tkanek miękkich nie wystarczy, wykonywany jest zabieg polegający na repozycji i poprawieniu kształtu kości, poprzez jej przecięcie, a następnie zespolenie.
Operacja zalecania jest przy wzmożonych dolegliwościach bólowych, lecz wykonywana jest też ze względów kosmetycznych.
Istotną rolę w leczeniu koślawości palucha jest rehabilitacja. Czasem pozwoli uniknąć zabiegu, a z pewnością przyspieszy powrót do sprawności oraz zminimalizuje ryzyko nawrotu.