Weltklasse-Neurologie in Stettin
2021-05-31Alloplastyka stawu podstawnego kciuka
2021-10-26
Chrząstka stawowa
Chrząstka stawowa szklista to bardzo ciekawy organ ciała ludzkiego, pokrywający końce stawowe naszych kości. Jest twarda, gładka i zapewnia poślizg przy pracy stawów. Jej dobra kondycja jest kluczowa dla prawidłowej pracy "zawiasów" naszego organizmu, głównie kolan.
Ilość komórek chrząstki stawowej (chondrocytów) jest w znacznej mierze dana nam w okresie płodowym i tak naprawdę niewiele nie zmienia się przez całe nasze życie. Chondrocyty mogą zachowywać zdolność do mnożenia się jedynie u małych dzieci. Dlatego jest tak duży problem z gojeniem uszkodzeń chrząstki stawowej u dorosłych, gdyż powstające ubytki nie są uzupełniane przez organizm chrząstką szklistą.
Powstały zatem różne biologiczne techniki operacyjne pobudzania uszkodzonej chrząstki szklistej, np. w kolanie, do regeneracji. Jedną z nich jest autogenny przeszczep własnej chrząstki szklistej z nieobciążanych obszarów stawu kolanowego w miejsce uszkodzenia. Przeszczep stabilizowany jest naturalnie przez połączenie śródoperacyjne fibrynogenu w naszej krwi z wyseparowaną trombiną.
Powyższa metoda jest z powodzeniem stosowana od kilku lat w Europie, szczególnie w Szwajcarii, gdzie powstała.
Obecnie dostępna jest ona także w Polsce :-)