Opatrunki gipsowe
2022-11-14Powikłania w leczeniu złamań kości
2022-11-28W ortopedii przeprowadzenie badania lekarskiego pacjenta stanowi niezmiernie ważny moment z uwagi na rozpoznanie pojawiających się patologii, jak również ustalenie właściwego procesu terapeutycznego. Leczenie dysfunkcji narządu ruchu (układu mięśniowo-szkieletowego) wymaga zatem postawienia szczegółowej diagnozy. By zadanie mogło zostać zrealizowane, lekarz wszelkie informacje mające związek z dolegliwościami komunikowanymi przez pacjenta zobowiązany jest skrupulatnie zebrać oraz uważnie przeanalizować. Pomimo dynamicznego rozwoju, jak również coraz nowocześniejszych technik diagnostycznych stosowanych w medycynie, to niezmiennie powinnością każdego lekarza jest przeprowadzenie na początku badania klinicznego.
Badanie kliniczne
Badanie ortopedyczne kliniczne, jak każde badanie lekarskie, bazuje na badaniu podmiotowym, czyli tak zwanym wywiadzie lekarskim oraz badaniu przedmiotowym zwanym też fizykalnym (ogólnym, odcinkowym i miejscowym), które polega na zbieraniu informacji o zdrowiu pacjenta poprzez jego wnikliwe oglądanie, dotykanie (palpacja), osłuchiwanie, ocenę ruchomości stawów i długości kończyn, oraz wykonaniu i interpretacji przeprowadzonych badań dodatkowych. W oparciu o prawidłowo przeprowadzone badania lekarz może sprecyzować zakres problemów zdrowotnych pacjenta oraz opracować właściwy plan leczenia.
Badanie obrazowe
Badania obrazowe w ortopedii umożliwiają lekarzom w sposób nieinwazyjny dokonać oceny struktury narządu ruchu. Do podstawowych metod obrazowania narządu ruchu zaliczyć można: zdjęcia rentgenowskie przeglądowe (RTG), w tym typu „full leg” oraz „full sine”( wykorzystywane przede wszystkim do oceny struktur kostnych); tomografię komputerową (TK – pozwala w sposób doskonały obrazować struktury kostne); rezonans magnetyczny (MRI – umożliwia anatomiczne obrazowanie tkanek miękkich); ultrasonografię (USG), w tym elastografię mięśni( szczególnie przydatna w ocenie mięśni i aparatu więzadłowego). Do uzupełniających badań obrazowych stosowanych w ortopedii należą: densynometria w tomografii komputerowej – QCT; artrografia klasyczna, artro – TK, artro – MRI; badanie angiograficzne; PET – CT, PET – MRI.
RTG i USG w klinice ST Medical w Szczecinie
W przypadku konieczności RTG lub USG serdecznie zapraszamy do konsultacji z naszymi specjalistami. Szczegółowe informacje dostępne są na podstronach RTG i USG.