Artroskopia kolana
2022-05-10Dzień Michała Materli w ST Medical Clinic – kompleksowe konsultacje rehabilitacyjne
2022-05-17Artrodeza, znana również pod nazwą sztucznej ankylozy, jest metodą leczenia zaburzeń, deformacji i zwyrodnień w obrębie stawów kończyn, zarówno górnych jak i dolnych, za pomocą interwencji chirurgicznej.
Zabieg artrodezy
Procedura ta sprowadza się do celowego zablokowania ruchu (usztywnienia) w operowanym stawie. Efekt ten uzyskiwany jest za pomocą działań chirurgicznych prowadzących do tworzenia się zrostów kostnych pomiędzy końcami kości tworzących staw. Usztywnienie obejmuje usunięcie chrząstek stawowych na obu końcach kości, które tworzą staw, a w dalszej kolejności ustabilizowanie ich w bezpośrednim kontakcie oraz odpowiednim czynnościowym ustawieniu stawu.
Zastosowanie artrodezy
Artrodezę stosuje się po zakończeniu wzrostu szkieletu, w przypadku zniszczonych stawów, w leczeniu których nie wykorzystuje się endoprotezoplastyki (na przykład stawy stępu). Zwykle z zabiegu artrodezy korzysta się w celu zniesienia lub ograniczenia dolegliwości bólowych wywoływanych ruchem w obrębie zwyrodniałego stawu, który zwykle nie poddaje się leczeniu środkami przeciwbólowymi (analgetyki). Najczęstszą przyczyną pojawienia się takiego bólu są nienadające się do regeneracji uszkodzenia chrząstki stawowej, uszkodzenia stawów (na przykład reumatoidalne zapalenie stawów), rozszczepienia oraz pourazowe pęknięcia kości w okolicy stawów. Na ogół zabieg artrodezy stosowany jest w przypadkach utrwalonych deformacji pourazowych ewentualnie pozapalnych kręgosłupa, stawu skokowego i stępu lub nadgarstka, sporadycznie w innych lokalizacjach, w których zastosowanie znajdują raczej endoprotezy.
Przez wzgląd na artropatię Charcota zabieg artrodezy przeprowadzany jest również podczas hiperglikemii, a także w przypadku stanów pourazowych, postseptycznego zapalenia stawów z zaawansowaną infekcją, choroby układu ruchu (zwyrodnienia stawów), różnego rodzaju zdeformowań pojawiających się równolegle z chorobami zwyrodnieniowymi itp.
Metody artrodezy
Obecnie w medycynie dostępnych jest kilka metod przeprowadzania artrodezy. Pierwszą z nich, najczęściej wykorzystywaną, jest autoprzeszczep kości pozyskanej z innej części szkieletu. Kolejną stanowi wykorzystanie w trakcie wszczepu sztucznej kości. Inną sposobem jest allotransplantacja, a więc przeszczepienie kości pobranej z banku kości.
Przeciwskazania do przeprowadzenia artrodezy
Istnieją również przeciwwskazania do przeprowadzenia tego typu zabiegu. Należą do nich: ponadnormatywna masa ciała, obustronna choroba bioder, stawów skokowych czy kolan, nieprawidłowe krzepnięcie krwi, znaczący ubytek masy kostnej itp.
Artrostopia kolana w klinice ST Medical w Szczecinie
W przypadku potrzeby przeprowadzenia artrodezy serdecznie zapraszamy do wizyty u przyjmujących w naszej klinice chirurgów. Szczegółowe informacje dostępne są na podstronie Chirurgia ogólna.