Die manuelle Physiotherapie hat ein breites Anwendungsspektrum in der Medizin
2020-03-16Artroskopia stawu kolanowego – podstawowe informacje
2020-04-13O przykurczu Dupuytren’a pisaliśmy już w artykułach o małoinwazyjnym zabiegu oraz otwartym uwolnieniu przykurczu. Nowoczesną metodą stosowaną do odpowiednich przypadków przykurczu Dupuytren’a jest użycie enzymu (kolagenazy), zwane aponeurotomią enzymatyczną.
Na czym polega aponeurotomia enzymatyczna?
Zmiany patologiczne występujące w przykurczu, opisane w artykule o małoinwazyjnym uwolnieniu przykurczu Dupuytrena, wynikają z nieprawidłowego rozrostu tkanek zbudowanych z kolagenu.
W metodzie enzymatycznej stosowany jest enzym (kolagenaza), który po iniekcji doprowadza do uszkodzenia struktury chorobowo zmienionej tkanki.
Po około 24 godzinach, gdy tkanka zostanie znacznie osłabiona przez lek, lekarz, prostując palce pacjenta, rozrywa przykurczone włókna. Przywraca to możliwość pełnego otwarcia dłoni.
Jakie są korzyści aponeurotomii enzymatycznej?
Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i nie wymaga blokady nerwów w splocie ramiennym, co zmniejsza ilość powikłań.
Zastosowanie tej metody, pozwala także na krótszy pobyt w placówce medycznej oraz nie wymaga przycinania skóry, gwarantując osiągnięcie lepszego efektu kosmetycznego.
Rehabilitacja po aponeurotomii enzymatycznej
Wykorzystanie metody enzymatycznej uwolnienia przykurczu Dupuytrena z reguły nie wymaga rehabilitacji.
Każdy przypadek medyczny wymaga jednak indywidualnej oceny i w przypadku współwystępowania innych zmian patologicznych, lekarz może zalecić rehabilitację, lub wizytę u fizjoterapeuty.