Wie kann man das Risiko einer Coronavirus-Infektion reduzieren?
2020-05-11Zespół cieśni nadgarstka
2020-06-08Na czym polega rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego (ACL)?
Jest to zabieg polegający na odtworzeniu więzadła ze ścięgna, własnego, od dawcy, lub ze sztucznego materiału.
W kości piszczelowej i udowej wiercone są kanały, w których mocowane jest ścięgno, bądź materiał sztuczny. Odtworzone więzadło, napinane jest tak, by stabilizowało staw w pełnym zakresie ruchu.
Kiedy wykonujemy rekonstrukcję ACL?
Rekonstrukcję wykonujemy w przypadku całkowitego zerwania więzadła.
Zerwanie ACL powoduje niestabilność w stawie kolanowym, dolegliwości bólowe oraz stan zapalny z obrzękami. Jeżeli nie zostanie wdrożone leczenie, uszkodzeniu mogą ulec inne struktury stabilizujące kolano.
Jak wygląda zabieg rekonstrukcji ACL?
Pacjent znieczulony jest blokadą centralną (znieczulenie podpajęczynówkowe) i jest przytomny w trakcie zabiegu. Zniesione jest czucie w kończynach dolnych, a zabieg przeprowadzany jest artroskopowo, z małego nacięcia.
Po operacji w stawie pozostawiony zostaje dren, aby umożliwić odprowadzenie nadmiaru płynów, który zbierze się w jamie stawowej. Już w dzień po zabiegu, nasi rehabilitanci mogą rozpocząć pracę z pacjentem, celem skrócenia czasu powrotu do pełnej sprawności.
Co po rekonstrukcji ACL?
Po procedurze rekonstrukcji pacjent powinien zostać możliwie najszybciej zmobilizowany.
Rehabilitacja jest ważna już od pierwszego dnia po operacji. Istotne jest, aby pacjent sumiennie wykonywał ćwiczenia, zalecone przez profesjonalistę.
Odpowiednio przeprowadzana fizjoterapia, pozwala otrzymać zniwelowanie bólu i pełną ruchomość po około sześciu miesiącach.