Klatka piersiowa lejkowata i kurza
2023-02-15Mięsak chrzęstnopochodny
2023-03-01Uszkodzenie splotu ramiennego to, ogólnie mówiąc, zaburzenie funkcji nerwów oraz korzeni.
Splot ramienny
Splot składa się z korzeni nerwów rdzeniowych segmentów od C5 do Th1. Kompilacja korzeni oraz odgałęzień tworzy trzy pnie – górny, środkowy i dolny – umiejscowione pod obojczykiem, które dalej rozdzielają się na gałęzie grzbietowe oraz brzuszne, z których wykształcają się trzy pnie wtórne lub pęczki, przechodzące w nerwy kończyn górnych.
Przyczyny uszkodzenia splotu ramiennego
Do uszkodzenia splotu ramiennego w większości przypadków dochodzi w wyniku działania gwałtownych sił o znacznej amplitudzie, wypadków komunikacyjnych, aktywności fizycznej (urazy sportowe). Do uszkodzeń splotu ramiennego dochodzi również przez ucisk struktur nerwowych z zewnątrz, na przykład przy złamaniu obojczyka. Zakres anatomicznych uszkodzeń może być bardzo różny i dotyczy on najczęściej dwóch grup pacjentów – dzieci, u których doszło do uszkodzeń okołoporodowych oraz dorosłych po przebytych urazach (często komunikacyjnych, czyli wyrwanie korzeni, rozerwanie, naciągnięcie splotu, ucisk ewentualnie nerwiak pourazowy).
Rodzaje uszkodzeń splotu ramiennego
Najczęściej spotykanym systemem klasyfikacji uszkodzeń splotu ramiennego jest podział wynikający z miejsca występującego uszkodzenia – porażenie górne (Erba – Duchenne’a), najpopularniejszy z typów urazu, uszkodzeniu ulegają korzenie C5 i C6, generuje niedowład barku i łokcia; porażenie środkowe, dotyczy urazu korzenia C7, w większości przypadków towarzyszy porażeniu dolnemu lub górnemu, prowadzi do zaburzeń nerwu promieniowego; porażenie dolne (Klumpkego – Dejerine’a), uszkodzeniu ulegają korzenie C8, Th1, jest przyczyną pojawienia się niedowładu nadgarstka oraz ręki, może towarzyszyć mu zespół Hornera; porażenie mieszane, uraz obejmuje różne korzenie nerwowe.
Leczenie uszkodzenia splotu ramiennego
Postępowanie lecznicze w przypadku wszystkich wymienionych typów uszkodzeń splotu ramiennego wymaga przeprowadzenia specjalistycznej diagnostyki. Z uwagi na niebezpieczeństwo powstania trwałych uszkodzeń funkcji kończyny górnej, oprócz badania lekarskiego, powinny zostać również przeprowadzone badania obrazowe (RTG, MRI) oraz badanie elektrofizjologiczne dające możliwość rozpoznania i podjęcia odpowiedniego postępowania. W przypadkach mniej skomplikowanych i lekkich wykorzystywane jest leczenie zachowawcze oraz wspomagające leczenie fizjoterapeutyczne i farmakologiczne. W przypadkach cięższych, gdy uszkodzeniu ulegają korzenie nerwowe, niezbędne jest podjęcie leczenia operacyjnego.
Leczenie uszkodzenia splotu ramiennego w klinice ST Medical w Szczecinie
W przypadku uszkodzenia splotu ramiennego zapraszamy do konsultacji z naszymi specjalistami ortopedami. Szczegółowe informacje dostępne są na podstronie Ortopeda.