Zmiany zwyrodnieniowe stawów
2022-02-16Kifoza
2022-03-01Skolioza czyli skrzywienie kręgosłupa, określane mianem „boczne”, to strukturalna deformacja kręgosłupa powstała z nieokreślonej przyczyny. W skoliozie idiopatycznej (SI) kręgosłup nie jest wyłącznie pochylony w bok, ale raczej jest to zniekształcenie trójpłaszczyznowe. Występuje w trzech płaszczyznach. W pierwszej kręgosłup zakrzywiony jest do boku (płaszczyzna czołowa), w drugiej skręca (płaszczyzna poprzeczna), natomiast w trzeciej wypłaszcza się (płaszczyzna strzałkowa). Deformacja, o której mowa, określana jest skoliozą w przypadku, gdy kąt odchylenia kręgosłupa mierzy co najmniej 10 stopni na zdjęciu rentgenowskim (kąt Cobba).
Skolioza a wiek
Skrzywienie kręgosłupa to jedynie objaw, a nie stricte jednostka chorobowa. Pojawić się może w każdym wieku, jednakże w głównej mierze dolegliwość ta pojawia się u dzieci i uwidacznia się w trakcie ich rozwoju. I właśnie ze względu na wiek dziecka można dokonać podziału na skoliozę wczesnodziecięcą, która powstaje w pierwszych 3 latach życia, skoliozę dziecięcą pojawiającą się w wieku od czterech do dziesięciu lat oraz skoliozę młodzieńczą występującą po dziesiątym roku życia. Skoliozy u osób dorosłych tworzą się po zakończeniu okresu wzrostu i zwykle są wynikiem przebytych urazów, operacji, choroby zwyrodnieniowej, nieustannych przeciążeń oraz innego rodzaju stanów chorobowych wieku dorosłego.
Rodzaje skolioz bocznych
Wyodrębnić można dwa rodzaje bocznych skrzywień kręgosłupa, to jest skolioz: skoliozy funkcjonalne (fałszywa deformacja) – powstałe zniekształcenie kręgosłupa jest odwracalne, skoliozy strukturalne (zmiany w strukturze kręgów – rotacja, torsja, sklinowacenie) – zniekształcenia są nieodwracalne.
Skolioza funkcjonalna
Skolioza funkcjonalna to skrzywienie kręgosłupa o znanej przyczynie, najczęściej umiejscowionej poza kręgosłupem. Charakterystyczne dla tego typu deformacji są asymetryczne napięcie mięśni w bólach grzbietu, skrócenie kończyny dolnej oraz różnego rodzaju przykurcze w stawie biodrowym. Skrzywienie takie w pozycji leżącej ulega istotnej redukcji, ewentualnie znika. Eliminacja przyczyny zwykle przyczynia się do całkowitego wyleczenia.
Skolioza strukturalna
W przypadku skolioz strukturalnych występuje skrzywienie kręgosłupa główne (pierwotne), w większości przypadków prawostronne, oraz wtórne, czyli kompensacyjne, które sukcesywnie ulega utrwaleniu. Skrzywienie kręgosłupa utrwalone, w pozycji leżącej ulega zmniejszeniu, jednakże nie zanika zupełnie. W tego typu skoliozie kręgi wykazują utrwalone odbiegające od normy ustawienie w przestrzeni, zaś tkanki miękkie – asymetrię długości po obu stronach kręgosłupa. Skoliozę strukturalną podzielić można na: idiopatyczną skoliozę młodzieńczą (pojawiającą się najczęściej, bo aż w 80–90% wszystkich przypadków), wrodzoną, neurogenną, syndromalną. Skolioza strukturalna rozwija się z wiekiem, przede wszystkim w okresie pokwitania, a nawet, zwykle w mniejszym zakresie, po ukończeniu wzrostu.
Leczenie skoliozy w klinice ST Medical w Szczecinie
W przypadku problemów z kręgosłupem serdecznie zapraszamy do wizyty u przyjmujących w naszej klinice ortopedów. Szczegółowe informacje dostępne są na podstronie Ortopedia.