Rekonstruktion des vorderen Kreuzbandes des vorderen Kreuzbandes
2020-05-25Skręcenie stawu skokowego
2020-06-22
Czym jest zespół cieśni nadgarstka?
Jest to szereg objawów, które powstają w wyniku przewlekłego ucisku na nerw pośrodkowy w kanale nadgarstka. Przyczynami mogą być choroby przewlekłe, jak cukrzyca, niedoczynność tarczycy i choroby reumatyczne, zmiany anatomiczne, np. kostniaki, urazy oraz przewlekła wymuszona pozycja nadgarstka. Długa regularna praca na komputerze, z nieergonomiczną pozycją rąk, i precyzyjne drobne prace ręczne mogą być przyczyną powstawania zespołu cieśni nadgarstka.
Jakie są objawy zespołu cieśni nadgarstka?
Do wczesnych objawów zaliczamy dyskomfort i mrowienie kciuka, palca wskazującego oraz środkowego (może obejmować część palca serdecznego). W dalszym przebiegu pojawia się drętwienie i ból. Nieleczony zespól cieśni nadgarstka prowadzi do osłabienia siły mięśni przedramienia, w efekcie powodując ich zanik. Pojawia się problem z zaciskaniem ręki w pięść.
Kiedy i do kogo się zgłosić w przypadku wystąpienia objawów?
W przypadku pojawienia się nieprzemijających objawów, należy zgłosić się do lekarza, który wykluczy inne przyczyny objawów. Pacjent kierowany jest do ortopedy, neurochirurga, bądź chirurga ręki.
Jak leczyć zespół cieśni nadgarstka?
Zmniejszenie dolegliwości można otrzymać stosując unieruchomienie oraz ćwiczenia. W pierwszej kolejności podaje się niesteroidowe leki przeciwzapalne doustnie oraz glikokortykosteroidy doustnie i miejscowo.
Jeżeli leczenie zachowawcze nie daje zamierzonych efektów, przeprowadzany jest zabieg odbarczenia nerwu pośrodkowego. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym i trwa 30 min.
Co po zabiegu?
Po zabiegu warto jest trzymać rękę w górze, aby zmniejszyć obrzęk. Najszybszy powrót do zdrowia uzyskujemy stosując fizjoterapię. Nasz wykwalifikowany zespół dobierze zestaw ćwiczeń, idealnie odpowiadający personalnym potrzebom pacjentów.